محافظت از کابل ها در مقابل رطوبت با سینی کابل

مدیر سایت
زمان انتشار: 6 سال پیش

 محافظت از کابل‌ها در مقابل رطوبت با سینی کابل

مشکل رطوبت در کابل‌کشی

وقتی که قصد داریم سیستم‌های محافظتی کابل‌کشی ابنیه را انتخاب کنیم، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها مقوله‌ی رطوبت است. این در مورد تمام انواع کابل‌کشی شامل کابل‌های برق، کابل‌های انتقال داده، کابل‌های ارتباطی، کامپیوتری و سیگنال، صدق می‌کند. سیستم محافظت و انتقال کابل‌ها باید امن باشد و تا مدت قابل قبولی نیاز به هزینه‌های تعمیر و نگهداری نداشته باشد. کابل‌کشی خود نباید یکی از دلایل قطع شدن جریان باشد. امروزه قطع شدن جریان در کابل‌ها می‌تواند بسیار هزینه‌ساز باشد. ممکن است قطع شدن جریان در کابل‌ها باعث به خطر افتادن پرسنل درگیر بشود. 
اغلب اوقات وقتی از سیستم‌های کابل‌کشی صحبت می‌کنیم، منظور یا استفاده از لوله فنری‌های معمول سیم‌کشی یا سینی کابل است. وقتی بحث مقایسه‌ی هزینه‌ی این دو سیستم می‌شود، کمتر کسی هزینه‌های ناشی از رطوبت در سیستم لوله فنری را در نظر می‌گیرد.
سیستم کابل‌کشی باید طوری طراحی شده باشد که میزان رطوبت چگالیده یا آب بارانی را که با خود به محوطه‌ی تجهیزات الکتریکی می‌اورد به حداقل برساند. برای هر نوع سیستم کابل‌کشی این نیازمند دقت ویژه به جزئیات و نحوه‌ی نصب است.
هر نوع از سیستم کابل‌کشی بالای زمینی، باید به نوعی طراحی شود که حداقل رطوبت را به محوطه‌ی تجهیزات الکتریکی وارد کند. سینی کابل، در مقایسه با لوله‌های فنری انتقال کابل نیز، انتخاب بهتری است. برای اینکه رطوبت توسط لوله فنری‌ها به قسمت‌های الکتریکی منتقل نشود توجه ویژه‌ای به جزئیات نیاز است. نصب عایق‌های مخصوص نیز از انتقال آب و بخار به طور کامل جلوگیری نخواهد کرد و نفوذ آب و بخار ممکن است باعث زوال تدریجی و یا قطع کامل جریان در کابل بشود. 
هیچ راهی برای جلوگیری قطعی از نفوذ رطوبت در سیستم کابل‌کشی با استفاده از لوله‌های انتقال وجود ندارد. تنها چاره، استفاده از منافذی برای خروج آب و رطوبت یا شیب‌بندی و لحاظ کردن خروجی‌هایی در مسیر است که به کار مهندسی و توجه ویژه نیاز دارد. 
اما با استفاده از سینی کابل، نسازی به طراحی‌های خاص یا توجه ویژه به جزئیات نیست. سینی کابل به صورت ذاتی و در طراحی اولیه‌ی خود، از تجمع رطوبت و بخار جلوگیری می‌کند و به دلیل وجود محل‌های ورود و خروج هوا اصولا بخار چگالیده نشده و به آب تبدیل نمی‌شود. لازم است در هنگام انتخاب سینی کابل به مقوله‌ی رطوبت توجه کرده باشیم تا با انتخاب صحیح یکی ازانواع سینی کابل( نردبان کابل، سینی کابل با قابلیت تهویه، سینی کابل در بسته و ...) هزینه‌های طراحی و اجرای سیستم کابل‌کشی را به میزان قابل توجهی کاهش دهیم.

 

 

محافظت از کابل ها در مقابل رطوبت با سینی کابل

 

مدیر سایت

توسط مدیر سایت

مدیر سایت

گوگل پلاس

در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید!