سینی‌های کابل با تغییر نیازها سازگار می شوند


سیستم های سینی کابل متشکل از بخش ها و اتصالات مرتبط هستند که سیستم توزیع سازه ای مستحکمی را برای پشتیبانی از کابل کشی در داخل ساختمان تشکیل می دهند. سینی‌های کابل اغلب به دلیل دسترسی و توانایی سازگاری با تغییرات، به سیستم های لوله ای محافظت از سیم ها ترجیح داده می شوند. تعویض کابل آسان است زیرا کابل‌ها می توانند در هر نقطه از سیستم به سینی‌ها وارد یا از آنها خارج شوند. ساختار باز به شما امکان می دهد تا ظرفیت کافی برای کابل اضافی را ببینید و نیز بازرسی از آن را آسان تر می کند.

به گفته فرانک کاستیل، معاون رئیس شرکت Mono-Systems Inc ( رای بروک ، ایلینویز  )، تفاوت بین سینی‌های کابل و لوله های محافظت از سیم این است که " لوله های محافظت از سیم به طور کلی بر روی دیواری در اتاقی نصب می شوند که در آن کابل‌های برق و ارتباطات اتصال پیدا می کنند. سینی‌های کابل معمولاً بالای سر یا زیر سقف های بلند هستند اما سیم کشی آنها باز است. از آنها برای توزیع کابل‌ها از مبدا تا محل استفاده استفاده می شود. اما هیچ امکاناتی برای اتصال کابل داخل سینی وجود ندارد. "

انتخاب یک سینی کابل

انواع اساسی سینی‌های کابل موجود بصورت سینی کانالی، سینی نردبانی، سینی با کفی صاف و سینی دارای فرورفتگی می باشند. انواع دیگر این طرح های اساسی شامل ساختاری با تک رشته و مشبک باز است. مهندس یا طراح معمولاً نوعی از سینی کابل را مشخص می کند که دارای ویژگی های متناسب با پروژه باشد.

جی بورک ، مدیر پروژه در Sullivan & McLaughlin Communications Group Inc شهر Quincy  ایالت Massachusetts  می گوید: " این به شرایط و محیط بستگی دارد. به عنوان مثال، برای بسته های بزرگتر یا کابل‌های سنگین تر، من یک سینی نردبان را توصیه می کنم . "

سینی کابل نردبان

سینی کابل نردبان دارای دو ریل کناری است که توسط قسمت های ضربدری یا پلکانی به هم متصل شده اند . این نوع سینی کابل کارآمد است زیرا پله های نردبان دسترسی آسان به کابل‌ها از بالا یا پایین را به شما می دهد . همچنین قسمتهای پلکانی لنگرهای مناسبی را برای بستن کابل‌ها فراهم می کنند.

کوین اسمیت، هماهنگ کننده پروژه در خدمات MTS ( شهر Bedford، ایالت New Hampshire ) با این قضیه موافق است که " به طور معمول، سینی‌های کابل در محیطی قرار می گیرند که تغییرات مداوم در آن اتفاق می افتد. نوع نردبانی شکل برای توزیع اصلی یا توزیع بینابینی، در یک چهارچوب یا بالای سقف  قرار می گیرد، زیرا ماندگارتر است. "

سینی کابل دارای فرورفتگی

سینی کابل دارای فرورفتگی یک ساختار پیش تولید شده است که از یک کفی دارای تهویه با ریل های جانبی تشکیل شده است. سینی کابل دارای تهویه پشتیبانی بیشتری نسبت به نوع نردبانی ارائه می کند، اما این پشتیبانی اضافی قابل توجه نیست. یک دلیل که ممکن است سینی کابل دارای فرورفتگی را انتخاب می کنید از لحاظ زیبایی باشد، نه آویزان بودن کابل‌ها .
برای تاسیسات کابل فیبر نوری که آویزان بودن کابل‌ها ممکن است بر عملکرد سیستم تأثیر بگذارد، سینی‌های کابل با کفی صاف ( بدون تهویه ) ترجیح داده می شوند. با این حال، دلیل اصلی انتخاب سینی‌های با کفی صاف توجه به محافظت از تداخل الکترومغناطیسی - فرکانس رادیویی یا مدار های حساس است. علاوه بر این، ممکن است قوانین محلی ساختمان در شرايط خاصی به سيستم های محصور شدۀ سينی کابل احتیاج داشته باشند. بنابراین، طراح ممکن است سینی‌های کابل با کفی صاف و معمولاً دارای روکش را برای محافظت از آن انتخاب کند.

سینی کابل کانالی

سینی کابل کانالی قسمتی است که دارای بخش پایینی یک قطعه است. عرض آن معمولاً از 6 اینچ فراتر نیست و ممکن است دارای تهویه یا به صورت کاملا صاف باشد.

کاستیل می گوید: " از سینی کابل کانالی زیاد استفاده نمی شود. این چیزی نیست جز یک سینی فلزی که می تواند برای نصب کابل بسیار کوچک استفاده شود. "

تصمیم برای استفاده از سینی‌های کابل به پروژه بستگی دارد. در مواردی که قوانین ساختمانی اجازه می دهند کابل‌های مخابراتی در فضاهای سقف معلق و بدون مجرا قرار گیرند، این مسیرها معمولاً از سینی‌های کابل تشکیل می شوند. روش دیگری که برای مسیریابی کابل تجهیزات به محل اتصال متقابل مورد استفاده قرار می گیرد زیر کف برجسته است.

سندی مک ویلیامز، مدیر محصولات فیبر نوری در ADC Telecommunications ( مینیاپولیس ، MN ) می گوید: " در یک سقف یا کف کاذب، در بسیاری از موارد، به عنوان فضای هوا برای تهویه طبقه بندی می شود. در فضای مختص تهویه، استفاده از سیستم سینی کابل دارای رتبه بندی تهویه مهم است. همچنین ، نصب کنندگان باید از قوانین ساختمان که نوع کابل را برای استفاده در سیستم سینی کابل باز یا بسته استفاده می کنند، پیروی کنند.

 

 

سینی‌های کابل با تغییر نیازها سازگار می شوند

 

بالای سر یا زیر سقف کاذب

سینی‌های کابل سقفی متداول ترین برای مسیریابی کابل تجهیزات به محل اتصال متقابل در اتاق های تجهیزات بزرگ است. آنها همچنین ممکن است کابل‌های انتقال داده را به مسیر این کابلها منتقل کنند. کابلها نباید مستقر بر روی صفحات سقف قرار بگیرند و باید از سقف سازه ای یا دیوارها با سخت افزاری که مخصوص تحمل وزن آنها طراحی شده باشد، آویزان یا متصل شوند. هنگام نصب سینی‌های کابل، حتماً مکان های سینی را با سیستم های روشنایی، کنترل هوا و آتش خاموش کن هماهنگ کنید تا سینی‌ها مانع این کارها نشوند. برای دسترسی کافی جهت نصب و نگهداری کابلها فضای کافی اختصاص دهید.

مزایا و معایب سیستم سینی کابل سقفی

برخی از مزایای سیستم سینی کابل سقفی این است که روشی انعطاف پذیر برای توزیع کابل‌ها در ایستگاه های کاری فراهم می کند، طول کابل‌ها را می توان به حداقل ممکن رساند و کابل کشی را می توان به راحتی تغییر داد یا اضافه کرد و حداقل مزاحمت برای مستاجرها ایجاد می شود. معایب آن این است که سیستمهای سقفی در برابر سقفهای گچی یا از هم جدا یا مسیر تهویه هوای بسته شده قابل دسترسی نیستند و ممکن است کابل‌ها از طریق وسایل الکتریکی یا سیم کشی تداخل صدا ایجاد کنند .
هنگامی که اتاق تجهیزات هم از تجهیزات رایانه ای و هم از راه دور استفاده می کند، ممکن است از یک سیستم سینی کابل زیر کف استفاده کنید. با استفاده از این نوع سیستم، باید اطمینان حاصل کنید که از ازدحام کابل جلوگیری می کنید، شل کابل را به اندازه کافی تهیه می کنید و امکان دسترسی به کابل را فراهم می کنید.

اسمیت می گوید: " ما سینی‌های کابل را برای استفاده در زیر کف توصیه نمی کنیم زیرا در واقع هیچ محافظتی برای کابل ایجاد نمی کنید و برای کابل فیبر نوری، ما ترجیح می دهیم آن را در هادی داخلی محصور کنیم ."

با این حال ، برخی از تولید کنندگان توصیه می کنند که کابل فیبر نوری باید در سینی‌های کابل قرار گرفته شوند تا از کشش، خرد شدن و خم شدن جلوگیری شود.

مک ویلیامز می گوید : "مهمترین مسئله اطمینان از حفظ شعاع خمش در حد استاندارد برای کابل فیبر نوری است. آنچه ما توصیه می کنیم این است که به علت سنگین تر بودن کابل‌های مسی کابل‌های فیبر نوری را  جداگانه مدیریت کنید ."

اندازه و ترکیب مواد

مشخصات طراحی معمولاً عرض، عمق بار و فاصله پله ( اگر از نوع نردبان باشد ) سینی کابل مورد استفاده را تعریف می کند. عرض یا ارتفاع یک سینی کابل تابعی از تعداد، اندازه، فاصله گذاری و وزن کابل‌های موجود در سینی است.
سینی‌ها در عرض های 2 تا 42 اینچی در دسترس هستند. به یاد داشته باشید، مهم نیست که بارگذاری با افزایش عرض، حتی با شش برابر حجم تغییر نمی کند، یک سینی عرض 36 اینچی نمی تواند وزن بیشتری نسبت به یک سینی عرض 6 اینچ داشته باشد.

كاستیل می گوید: "معمولاً سینی كابل متداول مورد استفاده ، 12 اینچ عرض ، 4 اینچ عمق با فاصله پله ای 9 اینچی است ."

سینی‌ها نیز در ارتفاع های مختلف موجود هستند و در صورتی که مقدار بار اجازه دهد، می توان کابل را در قسمت عمق تر سینی جمع کرد.

با این حال، طبق گفته  McWilliams از ADC ، "شما می خواهید ارتفاع را به حداقل و عرض را به حداکثر برسانید، بنابراین مشکلی در جمع آوری کابل ایجاد نمی کنید. این سوال بیشتر مورد پرسش است که شما می خواهید چند کابل فیبر نوری را در سینی قرار دهید. "

ترکیب مواد سینی کابل نیز به محیط نصب بستگی دارد، با این حال، بیشتر سینی‌ها از فلز مقاوم در برابر خوردگی، مانند فولاد یا آلومینیوم ساخته می شوند. بیشترین استفاده آلومینیوم است زیرا سبک است.

بورک می گوید: "ما آلومینیوم یا فولاد را به دلیل استحکام و قانون، بسته به محیط انتخاب می کنیم. اگر مجبور شوید کابل‌ها را به زمین متصل نمائید خوب است؛ شما فقط نزدیکترین قسمت سینی کابل را در زمین قرار داده و این مساله به طور مداوم در زمین حفظ می شود."

قوانین الکتریکی در بسیاری از شهرها نیاز به استفاده از سینی کابل و سخت افزار دارند تا توسط آزمایشگاه تست شخص ثالث به عنوان مناسب بودن به عنوان رسانا های زمینی تجهیزات طبقه بندی شوند. وقتی همه این ویژگی های سینی کابل مشخص شد، شما آماده نصب سیستم هستید .

اسمیت می گوید: " مهمترین ویژگی ای که ما به دنبال آن هستیم سهولت نصب است. به عنوان مثال، خط تولید باید شامل تمام لوازم جانبی مورد نیاز شما باشد. بدترین اتفاقی که می تواند بیفتد این است که به یک محل شغلی بروید و یک قسمت اصلی را نداشته باشید. ما در چند شغل با آن مواجه شده ایم، سپس مجبور شدیم به چندین ابزار فروشی محلی برویم تا یک جایگزین مناسب پیدا کنیم. "

این سینی کابل با ساختار حفره دار باز امکان بارگیری از دو طرف یا مرکز را فراهم می کند .

مشخصات سینی کابل

در زیر چند نمونه از ویژگی هایی که باید در سینی‌های کابل جستجو کنید قرار گرفته اند . سینی‌ها باید

  • دارای ریل های جانبی یا اعضای ساختاری معادل آن باشد
  • شامل اتصالات یا سایر وسایل مناسب برای تغییر جهت و معلق بودن موارد نصب شده باشد 
  • دارای مقاومت و استحکام مناسب جهت پشتیبانی کافی از کلیه سیم کشی های موجود باشد
  • لبه های تیز، سوراخ کننده یا بیرون زدگی هایی که ممکن است به عایق یاپوشش های سیم کشی آسیب برساند نداشته باشد
  • از مواد مقاوم در برابر خوردگی ساخته شده باشد یا اگر از فلز ساخته شده است ، به اندازه کافی در برابر خوردگی محافظت شود
  • اگر غیر فلزی است، از مواد مقاوم در برابر شعله ساخته شود