پاسخ به سوالات شما درباره سینی کابل و نردبان کابل

سوالات و پاسخ های سازه توان آژند به سوالات ارائه شده كه توسط اشخاص و سازمان های علاقه مند، در مورد استفاده از سیستم های سینی كابل پرسیده شده اند .


سوال 1: آیا لوله های تاسیسات مکانیکی یا مجاری حاوی آب یا هوای فشرده می توانند در سینی کابل های دارای کابل های برق نصب شوند  ؟

جواب : خیر. سینی های کابل یک سیستم پشتیبانی از کابل های الکتریکی، برق، سیگنال و کابل های فیبر نوری و ارتباطی هستند. قسمت 8 - 300 از کد الکتریکی ملی، اجازۀ وجود لوله، مجرا یا معادل آنها برای آب، گاز، هوا ، تخلیه بخار یا هر سرویس دیگری غیر از برق در مسیرها یا سینی های کابل حاوی رساناهای الکتریکی را نمی دهد.


سوال 2 : آیا استفاده از سینی های کابل در حالت عمودی شگردی معمول است ؟ آیا آنها در طول عمر 25 یا 30 ساله یک کارخانه یکپارچگی خود را حفظ می کنند ؟ آیا درصد میزان ظرفیت یک سینی کابل عمودی همانند سینی کابل افقی است ؟

پاسخ ها :
(1) معمولاً از سینی های کابل در موقعیت عمودی ( نردبان کابل ) استفاده می گردد. من عکس های زیادی از چنین منصوباتی دارم  مشکلی وجود ندارد. کابل ها باید به طورایمن بسته شوند، به کد الکتریکی ملی 8 – 318 مراجعه کنید .

(2) بله، آنها یکپارچگی خود را حفظ می کنند. من تاسیسات بالای 40 سال را بررسی کرده ام . تنها مشکلی که ممکن است براثر گذشت زمان به وجود آید می تواند مربوط به بست های کابل باشد، مخصوصاً برای کابل های تک رسانا.

(3) تفاوتی بین ملزومات ظرفیت کابل برای منصوبات سینی کابل عمودی و افقی وجود ندارد .


سوال 3 : من در حال ایجاد دستورالعمل هایی برای کف های کاذب در تاسیسات ارتباطی هستم و قصد دارم دستور دهم که تمام کابل های زیر کف کاذب بر روی نوع مناسبی از سینی کابل نصب شوند . آیا شما از استانداردی صنعتی که ممکن است استفاده از سینی های کابل در زیر کف های کاذب ، به ویژه کابل های برق و سیگنال را الزامی کند ، آگاهی دارید ؟

پاسخ : ما از چنین استاندارد صنعتی ای آگاهی نداریم ، اما سینی های کابل مزایای قابل توجهی برای این نوع نصب و سایر تاسیسات رایانه ای ، مخابراتی و برق دارند . صنعت ارتباطات از راه دور یک کاربر بسیار قوی سینی کابل است .


سوال 4 : ما مشتری ای داریم که مایل است در تأسیسات صنعتی جدید خود اکثریت سینی کابل را در چیزی که من آن را جهت گذاری "Edge-Wise" می نامم نصب کند . یعنی هر پلّکان سینی کابل برخلاف جهت معمول افقی ، در یک جهت عمودی قرار خواهد گرفت .بازرس برق محلی اظهار داشت که تا زمانی که مشخصات فنی ارائه شده توسط سازنده در مورد چگونگی نصب به این طریق راهنمائی داشته باشد مشکلی با این موضوع ندارد . من جستجو کرده ام و نمی توانم هیچ اثری در نوشته های فروشنده پیدا کنم که بتواند احتمال نصب سینی کابل در این جهت را تأیید کند .

پاسخ : هیچ کد الکتریکی ملی یا محدودیت دیگری در مورد سینی های کابل وجود ندارد که از جهت گذاری بصورت "Edge-Wise" جلوگیری به عمل آورد . مؤسسۀ سینی کابل باید راهنمایی برای این نوع نصب تهیه کند . این نوع نصب ، میزان تجمع گرد و غبار را در مکان های دارای گرد و غبار به حداقل می رساند و می تواند در شرایط دیگر دارای مزایا باشد .


سوال 5 : ما در بسیاری از تاسیسات خود به منظور سیم کشی برای ارتباطات از راه دور از سینی کابل های نوع نردبانی (  نردبان کابل) استفاده می کنیم . آیا اطلاعاتی در مورد فضاهای نصب توصیه شدۀ این نوع سینی کابل در دسترس دارید ؟

پاسخ : کد الکترونیکی ملی فاقد فضای نصب خاص است ، اما در قسمت 6 – 318 (b)  ابراز می کند که سینی های کابل باید در معرض دید و دسترسی قرار گیرند . استاندارد ارتباطات از راه دور  TIA/EIA-568 ( انجمن صنعت ارتباطات از راه دور / اتحاد صنایع الکترونیکی-568 ) حداقل فضای دسترسی 12 اینچ بالای سینی کابل را توصیه می کند .


سوال 6 : به نظر می رسد که کد الکترونیکی ملی حداکثر محیط مجاز برای ظرفیت یک سینی کابل کانال دار یکدست را مدّ نظر قرار نمی دهد . با این حال ، سینی کابل کانالی تهویه دار را بیان می کند (مادۀ 9 – 318 (e)  ) . با توجه به اینکه فقط کابلهای چندرسانا یا سیگنال نصب شده است ، نظر شما در مورد حداکثر ظرفیت یک سینی کابل کانال دار یکدست چیست ؟

پاسخ : مؤسسۀ سینی کابل برای اصلاح کد الکترونیکی ملی 2002  برای ارائه این اطلاعات پیشنهادی را ارائه داده است .


سوال 7 : آیا در مورد سینی کابل که فقط برای کابل تلفن استفاده می شود ، قانون لازم برای اعمال اتصال به زمین وجود دارد ؟ یک پیمانکار به تازگی یک سیستم تلفن جدید در محل من نصب کرده است و او از سینی های کابل در اتاق سوئیچ استفاده کرده است . من هیچ تلاش عمدی ای برای به زمین وصل کردن سیستم ندیدم . سیستم سینی کابل موجود ما سنگین پیوند خورده و به زمین متصل شده است . اگر این یک نقض قانون است ، می توانید من را به نشریه ارجاع دهید ؟

پاسخ : ممکن است برای شوک یا قوس الکتریکی نیازی به سیستم های با انرژی کم نباشد ، باید برای سر و صدا ، حفاظت از صاعقه و تداخل الکترومغناطیسی به زمین متصل باشد . به بولتن فنی شماره 15 موسسۀ سینی کابل مراجعه کنید .


سوال 8 : آیا در سیستم های سینی کابل ، الزاماتی برای جداسازی و تفکیک انواع کابل ها (یعنی برق ، دستگاه ، سیگنال ، مخابرات و غیره) وجود دارد ؟

پاسخ : بله ، قوانین کد الکترونیکی ملی وجود دارد . کابل کشی ابزار دقیق ، سیگنال و مخابرات باید از کابل کشی برق جدا باشد . ملزومات کد الکترونیکی ملی وجود دارد ، اما همچنین برای سر و صدا و ارتعاشات الکترومغناطیسی از کابل های برق مجاور نیز کاربرد دارد . این کار را می توان توسط یک سیستم سینی کابل جداگانه یا توسط یک تقسیم کننده در یک سینی کابل انجام داد .


بخش 5 - 318 (e)  از کد الکترونیکی ملی نشان می دهد که کابلهای چندرسانا با ولتاژ 600 ولت یا کمتر در همان سینی کابل مجاز هستند ، با این وجود جدا کردن کابلهای برق و کنترل همانطور که در سایر بخشهای کد الکترونیکی ملی نشان داده شده است به دلایل صدای هم شنوی لازم است .

بخش 5 - 318 (f) کد الکترونیکی ملی معیارهایی را برای کابلهای با ولتاژ بیش از 600 ولت ارائه می دهد .

انواع کابل هایی که معمولاً در سینی های کابل استفاده می شود از نوع TC ( مادۀ 340 ) ، PLTC ( مادۀ 725 ) ، ITC ( مادۀ 727 ) ، MC ( مادۀ 334 ) و کابل های ارتباطی ( 52 – 800 (d) ) ( مادۀ 330 ) هستند .

سیستم های اعلام حریق ( مادۀ 760 ) ، سیستم های اضطراری ( مادۀ 700 ) ، کابلهای فیبر نوری ( مادۀ 770 ) و ایمنی ذاتی ( بخش30 – 504 ) . الزامات موجود در این بخشها پیچیده است .  سازه توان آژند در مقالات بعدی به طور کامل در مورد آنها و مشکل کلی صدا بحث خواهیم کرد .
الزامات برای کابلهایی که دارای زره فلزی بیرونی می باشند کمتر از کابلهای با روکش پلاستیکی هستند . قانون کلی به معنی جدا سازی کابل کشی ارتباط ، کنترل ، سیگنال و ابزار دقیق از کابل کشی برق است . کابل کشی برق شامل موتور برق 460 ولت ، 120 ولت و مدارهای روشنائی است .

توجه داشته باشید مدارهای 120 ولتی می توانند نویز ایجاد کنند . به طور کلی ، تفکیک به اندازۀ حداقل دو اینچ لازم است ، اما مدار وکابل تکی عوامل تعیین کننده در نیازهای جداگانه ای هستند .
 

ما اعتقاد داریم که پاسخ ها را مفید خواهید یافت. ما مشتاقانه منتظر سوالات و هر گونه اظهار نظر شما در مورد این سوالات و پاسخ های خود هستیم. لطفا نظرات خود را به info[@]sata-co.com  ارسال کنید